MALI ODKRYWCY W STOLICY REGIONU PDF Drukuj Email
piątek, 08 maja 2026 00:00

W piątek, 8 maja 2026 roku, pierwsza grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Korfantowie (tj. klasy: IA, IB i IIA) wybrała się na wyjątkową wycieczkę do Opola. Wyjazd odbył się w ramach projektu edukacji regionalnej pod nazwą „OPOLE, MOJE MIASTO. MAŁY OPOLANIN”, który jest realizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Głównym celem tej cennej inicjatywy było budowanie lokalnego patriotyzmu oraz silnej więzi z miejscem zamieszkania w oparciu o zdobyte wiadomości, własne działania i zabawy tematyczne. Podczas intensywnego dnia uczestnicy projektu poznawali genealogię miasta, jego zabytki, historię, symbolikę oraz specyfikę regionu. Dzieci miały okazję odkryć wielokulturowość i osobliwości Śląska Opolskiego, posłuchać ciekawostek z życia dawnych Opolan, a także poznać tradycyjne piosenki oraz legendy związane z miastem.


W czasie wyprawy dzieci realizowały moduł edukacyjny o nazwie „DANA, OJ DANA, LEN I PORCELANA”. Program tej części projektu obejmował niezwykle ciekawy spacer historyczny oraz angażujące zajęcia stacjonarne. Dzieci podziwiały opolski Rynek, Ratusz, zabytkowe kamienice oraz pomnik księcia Kazimierza, słuchając jednocześnie legendy o powstaniu miasta. Dużą atrakcją było zwiedzanie klimatycznej kamienicy czynszowej, która stanowi część Muzeum Śląska Opolskiego. Trasa wycieczki wiodła również przez skwer na placu Wolności, zabytkowy kościół książęcy ojców franciszkanów aż po charakterystyczny Most Groszowy. Drugą część programu stanowiła wizyta w siedzibie MDK, gdzie uczniowie wzięli udział w dwóch tematycznych warsztatach aktywności twórczej. W trakcie tych zajęć dzieci zgłębiały tajniki wzornictwa ludowego Śląska Opolskiego, poznawały tradycyjny strój regionalny oraz uczyły się o słynnej opolskiej porcelanie. Namiastką tej przygody były pamiątkowe paszporty i znaczki Małego Opolanina, które otrzymał każdy uczestnik, a wszystkie wykonane samodzielnie prace plastyczne przeszły na własność dumnych autorów.

Cały wyjazd okazał się niezwykle udany, przynosząc dzieciom mnóstwo radości, nowej wiedzy oraz niezapomnianych wrażeń. Bardzo dobrą wiadomością okazał się fakt, że rodzice zostali obciążeni jedynie kosztami transportu autokarowego, zaś udział w samych warsztatach i programie został pokryty ze środków gminnych. Wyprawa z początku miesiąca to jednak dopiero początek szkolnych podróży, ponieważ druga grupa uczniów (tj. klasy: IIB, IIIA i IIIB) wybiera się do stolicy naszego województwa 18 maja br., aby ponownie wejść na szlak śląskich tradycji.


 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848